rodzicielstwo slow life

Minimalizm a dziecko. Jakie zabawki polecam dla dzieci

Zabawki. Nieodłączny element codzienności rodzica. Ile by ich nie było, zawsze zabawek jest jednocześnie za mało (dla dziecka) i za dużo (dla rodzica). Czy bycie rodzicem wyklucza się z dążeniem do minimalizmu? Jak to pogodzić? Najtrudniej jest chyba z zabawkami.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie jak nie utonąć w gąszczu zabawek wydaje się mission imposible.  Kiedy myślę, że już tę odpowiedź mam, ona ucieka po odwiedzinach cioć i wujków lub ewentualnie po przeczytaniu przeze mnie jakiejś recenzji. Aczkolwiek trzeba przyznać, że wdzięczna jestem zawsze za pamięć o moich dzieciach :). Myślę też, że kupienie prezentu dla dziecka, jeśli się nie jest na bieżąco, jest niełatwym wyzwaniem.

Od jakiegoś czasu stosuję system rotacji zabawek. Czyli kiedy już widać, że zabawki sprawiają mało frajdy dzieciom, to wymieniam je na inne. Zdawało się, że wymieniam je niezauważalnie dla zainteresowanego. Wtem, w krótkiej rozmowie z Majsonem:
– Synu, pamiętasz, Zuzia miała dużo różnych klocków?
Grymas zastanowienia przebiegł po twarzy chłopięcia:
– Majs też. Miał.
Kurtyna.

Na samym początku mojego macierzyństwa, no dobra, w momencie, kiedy Majs już mógł widzieć i wziąć do ręki zabawki, chciałam zapewnić mu wszystko, o czym pisali, że jest super, fajne i polecane przez różnych -logów i -peutów. Jak to? Mój syn nie będzie tego miał?! Część rzeczy miał, uczyłam się wtedy obserwacji tego, co u Majsa się przyda, co mu się podoba, co sprawia frajdę. A potem szukałam dla nich nowego domu, by mogły cieszyć kolejne dzieci.

polecane zabawki dla dzieci

Jakoś wpadła mi do głowy myśl, że ten czas do roku, do dwóch jest dopiero początkiem. Że im dalej w las, tym więcej gadżetów.
I wtedy okazało się, że Majs nie musi mieć tych wszystkich polecanych zabawek, Młoda nawet nie chciała i części tego, co miał Majs. Jej wystarczy to, czym bawi się brat.

Najbardziej uspokoiłam się, kiedy dotarłam listy zabawek, które wystarczą Twojemu dziecku.

  1. Klocki. Mogą być lego, ale nie koniecznie. Fajnie jak mają ludziki i zwierzątka. Mogą też być klocki drewniane do budowy domków, dróg i mostów.
  2. Drewniana kolejka. Jestem ogromną fanką. Nasza kolekcja rosła powoli. Najpierw drewniane wagoniki z lidla na Mikołaja w tamtym roku. Syn nie rozstawał się z nimi przez kilka tygodni. Na wyprzedażach dokupiliśmy tory z Tesco. Są bardzo fajne, mają też różne tekturki imitacje dworca czy krów. Wkurzał mnie strasznie most, do którego było podłożyć takie belki, żeby móc doczepić tory. Dwulatek wymiękał, a że budowę torów zaczynał od postawienia mostu, to zabawa była dość krótka. Odkupiłam tory z Ikei, zestaw podstawowy i rozszerzony. Zabawa się zaczęła, wagoników przybyło. Widzę, że mimo fajnej zabawy, to dopiero początek frajdy, będzie jeszcze śpiewanie piosenek, tworzenie historii i budowanie rozjazdów i pętli, przewożenie ludzików Duplo do pracy, szkoły i na wycieczki. To jeszcze przed nami.
  3. Lala – zwykła prosta lala bez bajerów, nie gra, nie świeci, po prostu jest. Można ją karmić, przebierać
  4. Piłka, ma masę różnych zastosowań, można ją rzucać, kopać, stawać na niej i ugniatać. Na piłkę domową mamy taką miękką piłkę z decathlonu, oryginalnie jest chyba do tenisa dla dzieci.
  5. Stolik i materiały do rysowania – o, tego się może nazbierać. mamy farbę do malowania palcami, trochę kredek, papier i kącik do rysowania
  6. Koc, który u nas często jest łódką lub trawą, czasem namiotem.
  7. Małe autko do ręki – nie wiem, w czym tkwi sekret, ale fajnie się sprawdza na różnych wycieczkach, wypadach, po prostu musi być trzymane w małej rączce.

Obecnie to są wszystkie nasze zabawki. Część kupiona zbyt pośpiesznie, nie pasuje na tym etapie rozwoju dzieci. Kulodrom czy Indianie z wigwamem – muszą jeszcze poczekać. Pluszaki szukają nowego domu. Podobnie jak różne auta i zabawki dla niemowlaków. Auto do piaskownicy czeka na lato. A reszta jest używana codziennie.

sprawdzone prezenty dla malucha

Co się sprawdziło u was? Jakie macie podejście do zabawek? I co najważniejsze – kto je sprząta?

You Might Also Like