inspiracje rodzicielstwo

Co na prezent dla malucha (1-3)?

Prezent dla dzieci to ciekawa rzecz. Może był kłopotem zarówno dla obdarowującego – bo co temu dziecku kupić?! Przecież ja się w ogóle na dzieciach nie znam? Jak i dla obdarowywanego – bo mogą to być przedmioty pozbawione gustu, ale tanie i dostępne niemal na każdym kroku. Prezent może też być kłopotem dla rodziców. No bo gdzie te wszystkie pluszaki, ogromne auta trzymać?

Zróbmy w tym roku tak, by prezent cieszył zainteresowanych. Każdego. I kupującego, bo widzi sens wydawanych pieniędzy i dziecko, bo może długo się bawić zabawką, którą otrzymało od cioci lub wujka i rodziców, bo dziecko otrzymało coś, co je rozwija, uczy samodzielności lub pomaga rozwijać wyobraźnię. Może mama podrzuci listę?

Myślałam, co by tu kupić moim dzieciakom.

Zestawy

Swojego czasu postawiłam na dwie rzeczy: klocki i tory.

Już teraz widzę, że przy odpowiedniej ilości podłogi można z nich wyczarować niesamowite wycieczki, przygody i odgrywać scenki rodzajowe prezentujące otaczającą dzieci rzeczywistość. Znaczy Majs odkrywa, a Ona pałaszuje najczęściej.

Mam w głowie listę elementów do rozbudowy naszego torowiska:
koniec torów
zajezdnia
rozjazd
no i … zdalnie sterowana lokomotywa. Myślę, że zwłaszcza ta ostatnia znalazłaby uznanie zarówno u męskiej części naszej rodziny jak i w większej damskiej części.

co kupić na prezent dziecku
Mniejsza damska część naszej rodziny pewnie by się ucieszyła z nowych ludzików Duplo. W sumie Majsona zainteresowałaby figurka dziadka (zaginęła nam w Ikei), pingwina i małpy.
Nie wiem, jak inni rodzice, nie miałabym problemu, gdybym utrzymała używany zestaw. Wiadomo, Duplo są niemal nieśmiertelne, podobnie jak i tory. Fajnie byłoby mieć poczucie, że czyjaś zabawka nadal cieszy inne dzieci.

Książki

Mały atlas ptaków

Kiedy zobaczyłam tę książkę, moje matczyne, literackie serce się rozpłynęło. Jest przepięknie wykonana i zapewne dzięki lekturze tej książki moje dzieci będą rozpoznawały więcej gatunków ptaków niż ja. W sumie mały atlas drzew też byłby całkiem ciekawą książką.

prezenty dla malucha_3

Mapy

Nasz syn od roku czyta tę książkę codziennie. Piękne ilustracje, dzięki którym i dzieci i ich rodzice mogą poznawać świat. Uwielbiam tę książkę!

Inne

Skoczek lub bujak

Byłby hitem zarówno dla Starszego jak i dla Młodszej. Młoda uwielbia skakać i bujać się. Przygarnęłabym z chęcią takiego.

Samochody

U nas hitem są drewniane z Ikei ze zdjęcia wyżej – można je ze sobą łączyć. Drugie miejsce zajmują te małe samochodziki ze zjeżdżalni. Poza tym prawdopodobnie chłopcy lubią mieć coś małego zgrabnego do ręki, u nas się sprawdzają wyścigówki.

Rybki do łowienia

Powodzenie tej zabawki może zależeć od temperamentu dziecka. U nas pewnie by się sprawdziła. Daję czesto wyciszające i wymagające skupienia zabawki, kiedy widzę, że syn wstał lewą nogą, przebodźcował się lub ogólnie nie jest w humorze. Ostatnio świetnie się u nas sprawdza domowa ciastolina. Swoją drogą zestawy z ciastoliną, zwłaszcza foremki, również polecam. Takie rybki do łowienia można również zrobić samemu. Jak tutaj.

prezent pod choinkę dla dwulatka

Co się sprawdza u was? Jakie książki polecacie na prezent? Jakie są wasze sposoby na obdarowanie maluchów?

Wiem też jedno. Najlepsze prezenty to te przemyślane, niekupowane na ostatnią chwilę, w pierwszym lepszym sklepie. Nie muszą być za grube pieniądze, często kupione online lub po prostu z wyprzedzeniem na promocji. A jeśli nie masz czasu i właśnie biegniesz do domu, gdzie są dzieci i czujesz przymus (jakoś się tak przyjęło) kupienia czegoś, to polecam kolorowanki, różnej maści zestawy czuczu czy kapitan nauka, gry alexandra lub… owoce.

Jeśli znasz kogoś, kto szuka właśnie prezentu dla dziecka, podeślij mu proszę ten link. Dziękuję :).

You Might Also Like

 • https://uwazniej.pl Kamila | Uważniej.pl

  Fajne zestawienie prezentów dla najmłodszych dzieci.
  Ogółem prezenty staram się kupować z wyprzedzeniem. Tak, aby na koniec listopada mieć większość skompletowane. Dzięki temu właśnie unikam kupowania na ostatnią chwilę.

  • http://www.marilabo.pl/ Mari Labo

   Również wcześniej wyszukuję prezenty dla dzieci. Mam taką listę w evernote, do której zaglądam w pierwszej kolejności. Często inspiracje znajduję na forach i grupach dla mam lub blogach.

 • Pingback: Minimalizm a dziecko. Jakie zabawki są polecane dla dzieci - marilabo.pl()