produktywność i rozwój

Jak posprzątać komputer w 10 minut

Nie za bardzo lubię pisać posty w stylu poradnikowym. Ale czasem trzeba. Na pewno wtedy, kiedy chcę się podzielić wartościowymi rzeczami, a już zwłaszcza jeśli dotyczą ułatwiania sobie życia i oczyszczania przestrzeni. Z szafą już jako-tako sobie radzę, sprawdź zresztą sama. Niestety, z komputerem jest gorzej, moją zmorą są ściągnięte darmowe i nie tylko ebooki, stockowe zdjęcia wyszukane na zapas i masa otwartych stron, do których kiedyś wrócę. Jeśli sytuacja jest ci znajoma, to mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu obie z tego wyjdziemy.

Cyfrowy bałagan robi się szybciej niż każdy inny. Nic za niego nie płacisz i przez to nie czujesz się z nim źle. Nie jest jak kolejna spódnica z nieodciętą metką, która kosztowała Cię kilka godzin pracy. A tu, w komputerze czy w telefonie nic nie widać. Nawet jeśli widać, to można zamknąć laptop i bałagan znika, by po chwili zaskoczyć cię znowu. Kiedy piszę ten wpis, nie chcę pokazać jak upchać te pliki, niczym pośpiesznie wciśnięte do szafy ubrania. Chcę przedstawić sposoby jak trwale uporządkować swoją przestrzeń roboczą i nie tylko. Rady są proste, mogłaś o nich słyszeć. Warto zacząć je wcielać w życie.Po prostu posprzątać komputer. Krok po kroku. Przez 10 minut, ale codziennie.

1. Archiwizuj wiadomości w skrzynce

Najłatwiejszy krok to pozbycie się niechcianych maili i nieotwartych od tygodni newsletterów. Może z niektórych możesz się wypisać? Po tym, kiedy przesegregujesz nieodebrane i zalegające w skrzynce wiadomości, przejrzyj, co zostało i zdecyduj, które wiadomości możesz zarchiwizować. Zrób to. Jeśli pozostałe wiadomości zawierają ważne dane lub informacje o spotkaniach czy terminach wpłat, skopiuj te dane do kalendarza lub zapisz je w plannerze.

2. Posprzątaj pulpit

Widok tysiąca plików i folderów potrafi nieźle przytłoczyć. Nawet jeśli wydaje ci się, że zabałaganiony pulpit ci nie przeszkadza, mózg to na pewno widzi! Jeśli nie masz czasu przeglądać pliki, wrzuć wszystko do nowego folderu, nadaj mu zbiorczą nazwę i staraj się po każdym włączeniu komputera w ciągu 5 minut zdecydować, co chcesz zrobić z plikami znajdującymi się w tym folderze.

porządek w komputerze

3. Przejrzyj polubienia

Kojarzysz te sytuację, kiedy wpadasz na 5 minut na fejsa i instagrama, a kończysz wpisując hasło do bankowości internetowej ? Otóż to. Im mniej pokus, tym lepiej. Budżet sam się nie okiełza. Zastanów się szybko, dlaczego lubisz profil tej marki, czy chodzi o wyczucie stylu, czy też może po prostu chcesz być na bieżąco? Czy przydały ci się wszystkie produkty kupione spontanicznie pod wpływem mediów społecznościowych? Które transakcje były najbardziej nieudane? Jak możesz im zapobiec? Uporządkuj swoje polubienia – im mniej, tym bardziej je kontrolujesz i jesteś na bieżąco z ich aktualizacjami.

4. Usuń większość zakładek

Pocket – magiczne narzędzie, które przyjmuje wszystkie inspiracje i przydasie internetowe. Od dawna z niego nie korzystam, a przydasie czekają na swoje nigdy. Nie wiem, czy masz podobnie, zakładam, że tak. Na najfajniejszy artykuł trafiam zawsze, kiedy nie mam czasu, by go przeczytać. Zapisuję go, w zakładkach, w pocket albo w feedly. I prawie nigdy do niego nie wracam. No niestety, takie życie. Przejrzyj swoje zakładki i usuń te, do których nigdy nie zajrzałaś lub zaplanuj, kiedy będziesz mogła je przeczytać. Czyli np. we wtorek między 19 a 19:30 przeczytam 3 polubione w tym tygodniu artykuły, a resztę usunę.

otwarte zakładki

5. Usuń nieużywane aplikacje

Aplikacje, których nie używasz, potrafią znacznie spowolnić komputer i telefon. Przejrzyj, co tam trzymasz w pamięci i zdecyduj, czy będziesz z tego korzystać. Usuń wszystkie przydasie. Usuń na pewno, jeśli nie używałaś jakiegoś programu przez ponad pół roku. Chyba ci się nie przyda. Na tym etapie możesz też opróżnić kosz. I usunąć stare smsy. Do tego celu korzystam z CCleanera i na komputer i na telefon.

6. Na ekranie telefonu zostaw tylko najczęściej używane aplikacje

Postaraj się, by było ich jak najmniej. Ustaw sobie też jakąś fajną tapetę.

7. Znajdź czas i przejrzyj zdjęcia

Wyznacz sobie jakąś zasadę, np. przeglądam 10 zdjęć za jednym razem. Być może zwrócisz uwagę na swoje błędy w robieniu fotografii, może przywołasz fajne wspomnienia. Na pewno usuniesz trochę zdjęć i wybierzesz te, które w końcu wydrukujesz.

Wypisałam tu najważniejsze działania, które przyszły mi do głowy, kiedy poczułam, że utknęłam w tych plikach, ikonkach, folderach. Krok po kroku swoje porady zaczęłam wprowadzać w życie. Stwierdziłam, że nie puszczę tego w świat, póki sama się nie rozprawię ze swoim bałaganem. Posprzątanie komputera zaczęłam od pulpitu i aplikacji. Od jakiegoś czasu na bieżąco przeglądam zbiorczy folder z pobranymi plikami, posprzątałam też w telefonie i na bieżąco staram się przeglądać galerię i usuwać zdjęcia, które – delikatnie mówiąc – nie wyszły.

***

Czy może też masz problem z dopadającym znienacka cyfrowym bałaganem? Co ci wtedy pomaga? Które działania są najszybsze i najskuteczniejsze? A może synchronizacja urządzeń i usprawnianie ich pracy po prostu cię przeraża? Daj znać w komentarzu, a jeśli znasz kogoś, komu powyższe sposoby bardzo się przydadzą, to podeślij link do wpisu.

You Might Also Like

 • https://uwazniej.pl Kamila | Uważniej.pl

  Najbardziej gubią mnie w pośpiechu zapisywane pliki na komputerze w zupełnie losowych miejscach.

  • http://www.marilabo.pl/ Mari Labo

   To teraz wrzucam je do jednego folderu na pulpicie. Staram się często go przeglądać. A jaki system zadziałałby u Ciebie?

   • https://uwazniej.pl Kamila | Uważniej.pl

    Raz na kilka tygodni po prostu przeglądam to, co mam zapisane.

 • https://prostoofinansach.wordpress.com/ Ula z prostoofinansach.

  Ucieszył mnie Twój post, bo … czuje że nie jest u mnie tak bardzo źle. Być może dlatego, że służbowy laptop jednak wymaga trochę porządku…. Nie lubię zapisywać na pulpicie, nie mogę też zainstalować każdej aplikacji. Ale problem ze zdjęciami jednak mam…. Ciągle brakuje czasu na porządki. Dobry pomysł, żeby to robić małymi partiami. Na pewno skorzystam :)

  • http://www.marilabo.pl/ Mari Labo

   To fantastycznie, jeśli jest dobrze.
   Zdjęcia, owszem, to mega wyzwanie. Czasami korci mnie wywołać te najładniejsze, a resztę zwyczajnie usunąć, bo jaki jest sens posiadania ich, jeśli nie jestem w stanie obejrzeć zdjęć na raz? Właśnie znowu kompletuję 100 zdjęć do wywołania :D.

 • http://takpoprostuzyc.blogspot.com/ Sylwia D.

  Ughhh… wczoraj miałam taki dzień na sprzątanie komputera… Najwięcej czasu zeszło mi przy zdjęciach!