lifestyle

Jak wybrać projekt domu?

Niedawno się przeprowadziliśmy. Niby tylko na chwilę, niby tylko żeby rozeznać, niby na wakacje.
Oprócz oczywistej w tym przypadku selekcji rzeczy, zabawek i ubrań, przeprowadzka zmusiła mnie do zastanowienia się – czym jest dla mnie dom. Jaka przestrzeń dla nas – rodziny z dwójką dzieci – byłaby idealna. Czego potrzebowalibyśmy w optymalnych warunkach? Jak wybrać projekt domu?

Wiadomo, że każdy ma inne oczekiwania co do wymarzonego domu. Ba! Na przestrzeni życia to się zmienia. Ot i my dotarliśmy do takiego etapu, w którym rozmyślając o naszym domu idealnym bierzemy pod uwagę oczekiwania naszych dzieci.

Co powinien mieć mój dom?

Nasz dom, tworzymy my, rodzina, relacje między nami, to jest niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy. Nie od dziś też wiadomo, że miejsce, dom, mieszkanie może przytłaczać, wywierać niekorzystny wpływ. Dlatego ta konkretna przestrzeń jest ważna.

projekt domu

Dom dla mnie to miejsce do bycia z bliskimi. Miejsce, gdzie możesz zjeść rodzinny obiad, najpierw wspólnie go przygotowując. Miejsce, w którym mogę zrobić sernik na zimno tradycyjnie z powodu braku składników mieszając dwa przepisy i zastanawiając się, co wyjdzie. A potem będę mówić – jakie to dobre!

Miejsce, w którym możemy gromadzić się wokół stołu. Zagrać planszówki, rozłożyć Carcassone, by się mieściło.

extradom projekty

Projekt-domu-BW-49-wariant-8-JGC1158

To ogrom podłogi, na której można rozłożyć tory! Dużo torów. Albo zbudować farmę z klocków Duplo. I koniecznie bawić się w chowanego.

Ogromne i wygodne łóżko, w którym można odpocząć. Na pewno miękki i wygodny fotel, w którym można będzie się zatopić w jesienne wieczory.
minimalizm wnętrze

Przytulny pokój dziecięcy, w którym dzieci czują się tak dobrze, że nie muszą roznosić zabawek po całym domu. Biblioteczka dla dzieci i fajna wygodna mata do siedzenia na podłodze.

Okna strychowe, przez które podglądać będziemy gwiazdy.  Ogólnie poddasze jest dla mnie takim magicznym miejscem, zarówno sypialnia jak i mój kącik pracy twórczej będą na poddaszu. Chciałabym stworzyć tam miejsce regeneracji, wzmacniania i podróży do wnętrza. Poddasze bardzo mi do tego pasuje, jest taką metaforą i miejsca ukrytego i głowy, mózgu. No i takie właśnie miejsce odkrywania kobiecości, układania się musi być na poddaszu!

projekty domów energooszczędnych

Projekt-domu-andreas-energo-WRC2597

Taras, by być jednocześnie i w domu i na dworze.

dom dla rodziny

Projekt-domu-dom-przy-wiosennej-KRK1262

Ogromna łazienka, w której mogę się schować, zrobić sobie minispa, wyjść odmieniona i wypoczęta.

Zdaję sobie sprawę, że przy realizacji tych marzeń i oczekiwań z niektórych przyjdzie mi zrezygnować, by wybrać bardziej optymalne rozwiązanie. Dlatego na etapie inkubacji pomysłu lubię przeglądać jak do tego podchodzą inne osoby, co proponują i co się sprawdza u nich.

Zupełnie nieprzypadkiem trafiłam na stronę extradom, na której znalazłam wiele projektów domów jednorodzinnych. Wybór projektów na stronie jest ogromny, choć brzmi to jak slogan, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo pomocna jest wyszukiwarka, dzięki której można zawęzić swoje oczekiwania: określić metraż domu, ilość pięter, rodzaj zabudowy, obecność piwnicy, styl domu. Na tym etapie wybór się zawęził i w ten sposób znalazłam kilka projektów, które wpadły mi w oko.  Zdjęcia tych projektów można zobaczyć wyżej.

Przeglądając projekty, z zaskoczeniem odkryłam, że uwielbiam duże okna, przez które wpada światło promieni słonecznych. Myślę, że dzięki temu łatwiej jest przeżyć poranne wstawanie i z radością witać nowy dzień. Poranny freewriting mógłby być właśnie przy takim stole. Z widokiem na taras i ogórdek.

minimalizm w domu

W poszukiwaniu projektu domu idealnego kusiła mnie możliwość przemyślenia, czego moglibyśmy potrzebować jako rodzina, na ile fajne to są rozwiązania, czy wszystko byłoby konieczne? Z czego można zrezygnować a o czym pomyśleć? Prawdę mówiąc, podobało mi się takie spędzenie wieczoru i chętnie namówię do tego męża. To dobry sposób, by poznać swoje oczekiwania i móc je omówić na spokojnie i póki co w sposób niezobowiązujący. Dzięki temu można później wrócić do tematu i podzielić się swoimi przemyśleniami.

Może wśród czytelników są osoby, które wybór projektu domu, ba! nawet jego budowę mają już za sobą? Jak wspominacie ten okres? Jakimi przydatnymi wskazówkami moglibyście się podzielić?

You Might Also Like

 • Sarkada

  Domy na zgłoszenie (do 35m2) powoli zaczynaja zdobywać popularność

  • http://www.marilabo.pl/ Mari Labo

   Aż taką minimalistką nie jestem. ;).

 • http://blogzmiasta.pl/ Justyna

  Z domem mam problem taki, że (przynajmniej dopóki nie wygram w lotto) zamieszkanie w nim wiąże się z wyprowadzką z dobrze skomunikowanego miasta gdzieś na obrzeża i, co za tym idzie, totalnym uzależnieniem od samochodu. Miło pomarzyć, ale w praktyce z takiego domu szybko uciekłabym z krzykiem :)

  • http://www.marilabo.pl/ Mari Labo

   Jak ja Cię rozumiem!
   Jednak być może o takiej przeprowadzce zadecydowałyby inne priorytety i już taka komunikacja miejsca nie byłaby aż tak bardzo ważna? Kto wie. Sama zresztą wciąż nie umiem się zdecydować, co jest wygodniejsze dla mnie.

 • Magdalena Ochniak

  Jeżeli dom ma być oszczędny, to powinien być parterowy :) Odpadają wtedy koszty betonowego stropu, schodów na piętro oraz zmarnowanej w skosach przestrzeni. Wymarzone pięterko/poddasze często latem przeradza się w saunarium, a zimą przez zasypane śniegiem okna dachowe i tak nie widać gwiazd… A patrząc zdroworozsądkowo: marzenia najczęściej weryfikuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

  • Stanleey

   Nie zgodzę się z Panią. Koszty budowy domu 120m parterowego a piętrowego jest zbliżony- koszt stropu i schodów niwelowany jest przez o prawie polowe mniejsza powierzchnia dachu oraz fundamentu.

 • Świetlik

  No my jeszcze jesteśmy na etapie dojrzewania do domu. Zaczeliśmy myśleć nad czymś na działce nad jeziorem a w zasadzie blisko jeziora ;). Chcemy etapami, najpierw EC400 a potem rozbudować na EC400a – https://projekty.muratordom.pl/projekt_ze-swietlikami-wariant-i-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja,3254,0%2C0.htm?q=ec400&t=&v=1 teraz żyjemy wizualizacją na tej stronie w nocnej odsłonie….a kiedy dom własny… nie wiem jeszcze