lifestyle

Poradnik zakupowy. Jak kupić prezenty na święta

I mamy już grudzień. Piękny czas, kiedy zbliża się koniec roku, czas od czasu pada śnieg i w sercu chce się czegoś więcej. No dobra, to że zbliża się koniec roku, może być przerażające. Śnieg w Krakowie jest na zmianę ze smogiem, z przewagą smogu. I zastanawiam się, czy to chcenie czegoś więcej nie dotyczy przypadkiem prezentów. Morza prezentów. Jak nie wpaść z świąteczny szał i jak sensownie robić zakupy. W grudniu i nie tylko.

prezenty na święta

Poradnik świąteczny. Jak robić zakupy.

Zaplanuj kiedy kupisz prezenty na święta

Co bardziej przezorni listę prezentów tworzą przez cały rok. Skupiają się na tym, co mówią ich bliscy. Zapisują i przy nadarzającej się okazji kupują, a potem skrzętnie chowają w domu. Tak, aby bliska osoba nie znalazła.
Ci mniej przezorni być może mają listę pomysłów, na pewno nie zapisaną i nie skompletowaną. Ale chęci mają ogromne. I czas się dla nich liczy też. Dlatego pierwszy, góra drugi tydzień grudnia, to czas, kiedy wszystko jest już przygotowane.

Oszacuj budżet

Może się okazać, że mąż marzy o Playstation, a dziecko chciałoby najnowsze klocki Lego, ale jeśli dotrze do ciebie w grudniu, to o ile na bieżąco nie odkładasz przez cały rok, po prostu nie ma szans na zrealizowanie marzeń Twoich najbliższych. Dlatego warto założyć sobie, ile sumarycznie mogę wydać na prezenty. Jaką najwyższą i średnią kwotę należy przewidzieć. Tak naprawdę to nie kwota jest ważna, ale pamięć i sprawienie w prezencie czegoś, co dałoby drugiej osobie autentyczną radość. Jak? Pokazując, że bardzo dobrze ją znasz. Nie zawsze musi to być prezent materialny.

Stawiaj wymagania

Jeśli jednak decydujesz się na zakup sprzętu, akcesoriów kuchennych itp, zastosuj regułę X-5-3-1. Załóż kwotę, jaką możesz wydać np. na nowy blender dla fitsiostry, golarkę dla brata itp. Określ od 3 do 5 kluczowych funkcji tego sprzętu. Co może być ważne, a za co nie warto przepłacać? Z czego naprawdę będzie ta osoba korzystać? Znajdź 3 modele urządzeń, odrzucaj inne, póki nie zostanie ich tylko 3. I wtedy wciągu jednego dnia podejmij decyzję. Kupuj online i licz na to, że przyjdzie na czas. Protip: zadzwoń do sklepu i upewnij się, że nadążają z wysyłkami.

A może skorzystasz z nietypowych rozwiązań?

To bardzo pragmatyczne rozwiązanie, które bardzo podoba się mojemu mężowi. Trochę przeczy ono mojemu romantycznemu podejściu i chęci bycia zaskakiwaną. Ale jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Mianowicie – nie musisz już przez cały rok dyskretnie podsuwać propozycje prezentowe. Zrób to raz, a dobrze. Podeślij konkretnego linka, podaj nazwę produktu lub powiedz konkretnie, czego chcesz. W tamtym roku w ten sposób dostałam Biegnącą z wilkami. To książka, którą wciąż czytam, kawałek po kawałku.

Ciekawa jestem Twojego podejścia do kupowania prezentów. Masz może jakieś tricki, którymi chciałabyś się podzielić?

You Might Also Like

  • http://weselnewrzosowisko.pl/ Weselne Wrzosowisko

    Bardzo konkretny wpis :) Mój mąż też zdecydowanie preferuje ostatni sposób kupowania prezentów, ale ja przeważnie podsyłam mu 2-3 opcje, a on wybiera, więc trochę niespodzianki pozostaje.

    • http://www.marilabo.pl/ Mari

      To jest całkiem dobre rozwiązanie! Dziękuję!