relacje

Radość świętowania. Poczuj ją!

Świętowanie to fantastyczny czas, na który trzeba się otworzyć.

Bardzo łatwo jest każdy pretekst do świętowania i spotkania ze znajomymi zmienić w listę to-do. Bo trzeba przyszykować i wysprzątać dom, wybrać spójny motyw kolorystyczny, zobaczyć jak inni świętują podobne okazje, ubrać się stosownie, a czasem nawet się przebrać. Jeśli połączyć to z tradycyjnie napiętym grafikiem, to nic dziwnego, że potrafimy odetchnąć dopiero jak goście sobie pójdą. Przypomnij sobie, ile razy tak się zdażyło? Na urodzinach, Wigilii, Wielkanocy, imieninach cioci czy weselu.
Nie do końca o to w tym chodzi, prawda?

radość świętowania
W mojej filozofii życiowej jest sporo miejsca na świętowanie. Sobotnich śniadań, comiesięcznych zdjęć i wspólnych randek. Oderwanie się od sposobu, w jaki robi to reszta i stworzenie swoich rytuałów daje ogromną niezależność także w świętowaniu innych okazji.

Choćby przygotowując ślub i wesele – najważniejsze było zrobić to po swojemu. Ubrać w spójną pasującą nam całość. Tak, by można było powiedzieć, że to wydarzenie bardzo do nas pasuje, jest jak szyte na miarę. Tej odwagi przy organizacji wydarzeń, które posiadają tak rozbudowaną listę wymagań i oczekiwań, życzę każdemu!

A teraz, kilka dni przed Bożym Narodzeniem, zaczynam przygotowywać mieszkanie. Nie mam presji robienia tego wcześniej, nie zwracam uwagi na dekoracje sklepowe. Nie mam ochoty cieszyć się otoczką Świąt już w listopadzie, a w grudniu odczuwać zmęczenie i przesyt. Nie chcę czekać aż bożonarodzeniowe dekoracje ustąpią miejsca walentynkowym. Kiedy to się stanie? 02/01?

I być może to podejście do świętowania wynika z kontestacji. Ale z drugiej strony pozwala ono zachować energię i nie rozmieniać się na drobne przez cały ten czas. Pozwala myśleć o ważnych rzeczach, przeżywać i przygotowywać się. To jest kolejny element życzeń. Bo tego właśnie chcę życzyć Tobie. Niezależności i radości świętowania.

A czymże jest ta radość świętowania?

To świadome zaangażowanie w ten konkretny moment, wchodzenie w relację, otwieranie się. Świętowanie to właściwe przeżywanie czasu. Skupienie wokół tu i teraz. Przeniesienie akcentu z tego, co materialne, na to, czego nie widać gołym okiem.

Świętowanie to wciskanie pauzy i zapamiętywanie momentów: zachwyt nad pięknem ludzi, ich zachowania i przyrody. Ten zachwyt jest bardzo ważny! To dzięki niemu potrafimy tworzyć piękne wspomnienia.

Tęsknimy często do świąt jak z dzieciństwa, kiedy wszystko było ważne, wyczekiwane i przeżywane. A my sami jeszcze długo o tym myśleliśmy z uśmiechem, a kto wie, może nawet śniliśmy po nocach. Może teraz warto zaangażować się w podobny sposób. I przed każdym świętem pomyśleć, jaki ono ma sens, co sprawi nam największą radość, jak chcielibyśmy je przeżywać.

Świętowanie niezależnie od okazji to  skupienie się na osobie: „cieszę się, że tu ze mną jesteś”. Tej radości z obecności drugiej osoby, waszego ukochanego, rodziców, przyjaciół i znajomych życzę wam z całego serca!

 

You Might Also Like

  • http://www.alabasterfox.pl/ Adrianna Zielińska

    Dlatego właśnie ilekroć jeżdżę na święta do domu rodzinnego, karcę moją mamę za każdym razem, gdy zaczyna latać zestresowana dookoła wszystkiego i wszystkich, tylko nie siebie samej. I nagle ze wspólnej kolacji, robi się kolacja wszystkich minus jednej osoby. Dwa lata temu powiedziałam temu dość. Aby Święta miały swoją magię i w ogóle jakikolwiek sens (bo to w końcu czas dla najbliższych) wszyscy powinni się zaangażować w przygotowania i pomoc, by później wszyscy mogli z tego wspólnie skorzystać. I chyba powoli się udaje :)