polecam recenzja

Książka & Film #3

Utknęło mi na dobre stwierdzenie, że każdą przeczytaną książkę warto podsumować choćby jednym akapitem (chociaż niektóre i bez tego pozostaną w pamięci). Zdecydowanie za dużo czytam literatury fachowej, tej związanej z moją pracą, jak i tej dotyczącej mojego tzw. hobby, czyli świata social media i copywritingu. Ale tym razem się udało.

Bardzo podobała mi się okładka książki Michaela Palina Prawda. Jak tylko pojawiła się w księgarniach podchodziłam do niej kilkakrotnie. A teraz patrzę na nią leżącą na biurku obok mnie i zaczynam się uśmiechać. Myślę o tym krótkim słowie: „prawda”. Myślę też o tym, jak autor w misternej konstrukcji fabuły pokazał wielowymiarową prawdę? czy też może raczej niemożliwość określenia prawdy, napisania prawdy o kimś? A fabuła jest świetna. Główny bohater to taki trochę nieudacznik Keith Mabbut, który miał być pisarzem z prawdziwego zdarzenia. Niestety pisze głównie nudne książki o ekologii i koncernach naftowych. Rozwiedziony, ale nieszczęśliwie zakochany w swojej żonie. Trochę zrezygnowany. Ale właśnie zaczyna pisać swoją wielką powieść. Czy skusi się na kasę i będzie pisał biografię wpływowego aktywisty? I co w niej zamieści? Wiem, brzmi trochę jak detektyw. Dla mnie to książka o konsumpcjonizmie i wielkich koncernach.

ciemno, prawie noc

Ciemno, prawie noc. Usłyszałam o niej jakieś rok temu uczestnicząc w krakowskich obchodach Dnia Tłumacza. Słyszałam już wcześniej, ale prowadząca opowiadała o powieści w sposób tak ciekawy, że nie sposób było ją ominąć. Po lekturze mogę stwierdzić, że jej wersja powieści była nawet mroczniejsza, niż tak, którą przeczytałam. Zachorowałam na Joannę Bator po lekturze Chmurdalii. I choć wystrzegam się pisarzy, któzy portretują w kolejnych książkach te same miejsca i bliźniaczopodobne postaci, to ten wałbrzyski klimat uwielbiam. Ale kotojadów nie cierpię.

Kiedy myślę teraz, co łączy dwie książki, jest to poszukiwanie swojego miejsca. Poczucie zagubienia w swoim mikrokosmosie i dochodzenie do prawdy (sic!) o tym, kim jestem.

Filmów na razie brak. Ale zbieram rekomendacje :)

 

Bądźmy w kontakcie:

FACEBOOK || BLOGLOVIN || TWITTER|| INSTAGRAM

You Might Also Like

  • http://www.niemieckasofa.pl/ Aleksandra z Niemieckiej Sofy

    Zaciekawiły mnie te książki i chętnie bym je przeczytała. Jednak powstrzymuje mnie myśl, że przecież nie przeczytałam jeszcze wszystkich książek, które czekają w kolejce na półce…

  • http://www.blogfreelancerki.pl/ Gosia Zimniak

    A ja kilkakrotnie podchodziłam do Bator w księgarni, ale jeszcze nie zdecydowałam się na rozpoczęcie czytelniczej znajomości z nią.