produktywność i rozwój

Jak być szczęśliwym? 5 rzeczy, których nie należy robić

Szczęście było kiedyś dominującym tematem bloga. To dość oczywiste, bo w życiu dążymy przede wszystkim do szczęścia. Ale zawsze się znajdzie coś, co oddziela nas od tego stanu. Przyczyna wg nas leży w okolicznościach albo w tych „innych”. Rzadko dopuszczam myśl, że to właśnie nasze ograniczenia oddzielają nas od poczucia zamieszkania w Arkadii. A o to lista błędów popełnianych najczęściej.

Tak, wiem, jakość zdjęcia słaba. Ale czapka świetna!

1. Zabieganie o akceptację

Są decyzje, które łatwo podjąć. Są też takie, które wymagają namysłu, rozmów, konsultacji. Najważniejsze, żeby podejmowane decyzje sprawiały tobie satysfakcję i były zgodne z twoimi zasadami. Nie chcesz chyba być marionetką. Choć, owszem, kuszące jest móc powiedzieć: to nie ja, to on.

2. Obrażanie się i gniewanie się

My, kobiety bardzo lubimy te tanie chwyty. To przecież najlepsza strategia negocjacji! Pamiętać należy o ty, że to gniew zaczyna nas kontrolować. No i cóż, na pewno nie przybliża to nikogo do stanu szczęśliwości.

3. Dążenie do wymarzonego idealnego ciała

Mam wrażenie, że to nie ja wiem, jak mam wyglądać. Wiedzą to za mnie marki odzieżowe, twórcy reklam, filmów, seriali itp. A przecież najważniejsze jest to, jak się czujesz w swoim ciele. Dobrze? No to świetnie, oby tak dalej. O dochodzeniu do akceptacji siebie możesz przeczytać tutaj.

4. Obraz idealnego partnera

Tutaj świetnym przykładem jest film Było sobie kłamstwo, kiedy to główna bohaterka, już zakochana w Marku, staje na ślubnym kobiercu z kim zupełnie innym tylko dlatego, że chce mieć genetycznie nieskazitelne i udane dzieci. Może zamiast tworzyć obraz idealnego partnera zastanów się, jakie cechy związku są dla ciebie ważne, co ty możesz zaoferować i wreszcie, czym dla ciebie jest miłość?

5. Prokrastynacja

To chyba najgorszy wróg człowieczeństwa. Jest tyle pokus i tyle samo rzeczy do zrobienia. Więc kusisz się na pierwsze, kosztem tego drugiego. Później zaczynasz narzekać na niedoczas, złych sąsiadów, kiepską pogodę i wybrednego szefa. Nie tędy droga.

Co dodasz do tej listy?

You Might Also Like

 • http://www.blogger.com/profile/15151479934209841238 Karolina

  Dodałabym do listy strach przed byciem szczęśliwym. Czasem mam takie wrażenie, że co niektórzy ludzie wymyślają setki powodów byleby tylko nie musieć powiedzieć: "Tak, jestem szczęśliwy".

 • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Mari

  Trafna uwaga. Może to jest tak jak z byciem tzw. bogatym, a konkretnie nie narzekaniem na biedę. Nie wypada, po prostu :)

 • http://www.blogger.com/profile/11246242219222292531 Sour Girl

  pomijanie pozytywów, koncentrowanie się na tym, co się nie udało i co jest jeszcze do zrobienia, zamiast na tym, co już jest naszą zasługą.

 • http://www.blogger.com/profile/09539091489145701316 Paweł Zieliński

  Ja dodam do listy podejście &quot;jakoś to będzie&quot; <br />Owszem nie warto przejmować się wszystkim, i czasami warto wziąć na luz, ale bagatelizowanie wszystkiego wokoło również nie służy niczemu dobremu :)<br /><br />Pozdrawiam

 • Grzegorz Gołda

  4 pierwsze punkty nie są przyczynami, tylko skutkami!<br />Prawdziwe przyczyny są dwie:<br />1) nie patrzymy na świat taki, jakim jest, ale nie tylko na poziomie społecznym, ale nawet fizycznym<br />2) uważamy, że niektóre rzeczy są ważniejsze od innych, podczas gdy wszystko jest tak samo ważne i nieważne.

 • http://magdanazimno.be/ magdanazimno

  W samo sendo, ciężko się przyznać, ale to racja i dotyczy też mnie czasami. Pozdrawiam :)

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Mari

   No popatrz, czasami trudno się uwolnić.

 • http://www.blogger.com/profile/11473817611522463786 nicita

  Co bym dodała.. hmm radość z małych rzeczy to podstawa (przynajmniej dla mnie), ludzie nie potrafią cieszyć się z drobnych rzeczy..