inspiracje

Świat wokół nas – jaki jest?

Nie oglądam  telewizji. Nie słucham wiadomości w radio. Znaczy się słucham, ale radio zapodaje krótkie newso-zajawki, które mają długość kichnięcia. Nie czytam gazet. Jestem ćwierćinteligentem wg dawnych kategorii – człowiek nie wykształcony, który nie wychodzi swoim móżdżkiem poza swój mały ogródek.

A jednak od kilku dni nie znajduję dla siebie miejsca. Nie zapodam wam notki o tym jak być produktywnym. My tutaj sobie gadu-gadu, a ludzie giną. Ludzie walczą, a co do nas dociera o tym, to są jakieś strzępy, jak ubrania z H&M po drugim praniu. No bo o tym, że w Bułgarii strajkują dowiedzieliśmy się może raz, dawno temu, na początku strajków. Temat kompletnie niemedialny. W Afryce wciąż walczą, ale Afryka daleko, co nad Afryka, murzyny jedne. Temat Ukrainy był aktualny po selfie Kliczka, no nieźle, taki bokser i para się polityką…Młody człowiek ginie od 4 kul, inny od strzału prosto w serce, jeszcze innych rozbierają do naga na mrozie większym niż ten nasz na który tak strasznie biadolimy. Podobno będą dobre zdjęcia na Word Press Photo, kto wie, może któreś wygra.
Mam wrażenie, że to jest jakaś gra w szachy, w której niezależnie od kraju zamieszania jesteśmy pionkami.
A my przecież wolni jesteśmy, mam wolność w tym, co wrzucę na fejsa. 
Chcesz im pomóc? Organizowane są zbiórki odzieży, koców, itp. Wpisz w Google – Twoje miasto, zbiórka odzieży, Ukraina.
A możesz tak zwyczajnie i po ludzku przestać być obojętnym.

You Might Also Like

 • http://www.blogger.com/profile/05992454188108583566 Żelikowska

  Ci co wojnę przeżyli biadolą, że &quot;nikt nam wtedy nie pomógł&quot;. A my? Teraz? Siedzimy na tyłkach i nie pomagamy. Nie reagujemy. Nie jesteśmy zainteresowani. Taka ludzka mentalność. <br />Ludzie giną. <br />Też nie czytam gazet, nie oglądam wiadomości, ani radia nie słucham, nie jestem na czasie z informacjami ze świata. A chyba przydałoby się wyjść spod swojego parasola i klapki z oczu

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Mari

   Mnie się wydaje, że błędem jest oglądanie wiadomości w telewizji i czytanie mainstreamowych gazet. Brak logiki, brak spójności, brak obiektywizmu. Polecam twitter, blogi publicystów, dyskusje i wyczulanie ucha.

 • Anonymous

  Wolałabym dać ciepły koc psom ze schroniska, a odzież dla dzieci z domów dziecka niż dla ludzi, którzy z własnej woli siedzą na tym mrozie bo chcą obalać swój rząd.

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Mari

   Ostro. Może masz swoje powody bycia prorządowcem.<br />Poza tym pytanie jest, czy rzeczywiście oddasz ten koc i ubrania, czy po prostu o tym sobie napiszesz.

 • http://www.blogger.com/profile/04854121301026980720 młody pedagog

  Krytyczna sytuacja jest w wielu krajach na świecie, ale sama do niedawna o tym nie miałam pojęcia. Właśnie dzięki mniej znanym stronom internetowym dowiedziałam się o tym, co w wielu miejscach naprawdę się dzieje.<br /><br />O Ukrainie jeszcze się mówi w telewizji, gorzej już o pozostałej reszcie świata.

 • http://www.blogger.com/profile/06334405180445781903 Chettys

  Ja niestety nie jestem pewna komu wierzyć i czy faktycznie ta pomoc trafi do potrzebujących. Mam znajomą samarytanka zdawałoby się z urodzenia. Zbiera dary, żywność i część z tego zabiera sobie do domu plus rozdanie innym. Coś tu nie gra. Niestety nie wiadomo na kogo się trafi.

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Mari

   Ach! Tutaj znowu sprowadzamy się do nic nie robienia i tego, że Owsiak, fundacje itp. kradną.<br />Chodzi mi o refleksję czy zauważam, co dzieje się poza moim mikroświatkiem?

  • http://www.blogger.com/profile/06334405180445781903 Chettys

   Oczywiście, że każdy widzi co się dzieje w koło ale niewielka część osób reaguje na to. Ja np wole osobiście komuś coś dać , osobie , która wiem, że faktycznie potrzebuje i skorzysta z pomocy.

 • http://www.blogger.com/profile/00553683065706459637 Kamson.pl

  Mądry tekst i mądrze napisane. Ale u nas też jest tragedia, nie trzeba się wychylać. Dzisiaj oglądałem wiadomości, wypowiadała się starsza kobiecina, która W POLSCE przy -20* mieszka w namiocie. Mówi z uśmiechem, że da sobie radę, bo się otuli w koce i jej jest ciepło. A za chwilę druga informacja, że psom zafundowali ogrzewane budy… halo… ze skrajności w skrajność.

 • http://bulgarsko.wordpress.com/ Kaja

  Dziękuję, że napisałaś również i o Bułgarii.<br /><br />Ja sobie czasem myślę, że nie ważne komu pomagamy – czy dzieciakom w Afryce czy sąsiadce z klatki lub biednemu z przejścia podziemnego. Ważne jest aby pomagać. A potem słyszę serię wiadomości o biednej Afryce i wielkim braku wody i że trzeba pomagać, a zapominamy, że takie biedne regiony mamy i na swoim, europejskim podwórku np. w

 • http://www.blogger.com/profile/17738953278842262743 Justyna Kwil

  A kto z nas wie co się dzieje w Fukushimie ? prawie nikt, bo media o tym nie mówią ( chyba ze względu na japońską ustawę ) a tam wydostało się więcej radiacji niż z Czarnobyla przez ostatnie 30 lat… <br /><br />Zamknięci we własnym świecie… z własnymi problemami… <br />BTW nie jedzcie tunczyka :P