organizacja

#4 Wykorzystuj swój czas

Czy zdarzyło ci się, że zatraciłeś poczucie czasu? Fascynowało cię to, że ta sama godzina może uciec w mgnieniu oka, a może też wlec się niemiłosiernie? Mam podobnie, zdarza mi się bytować poza czasem i nie mieć świadomości daty lub godziny. To dlatego z ogromną chęcią sięgnęłam po książkę 70 minut na godzinę. Fenomen czasu autorstwa Claudii Hammond.

 

Jeśli chodzi o tematykę czasu, to jest to najlepsza dostępna książka. Nie tylko opisuje fenomeny czasu, rozmaite testy na percepcję czasu m.in. autorstwa Zimbardo (tego od eksperymentu więziennego). W tej książce znajdziemy dużo więcej – jeśli do tej pory negujesz planowanie czasu, po lekturze na pewno zaczniesz; jeśli nie umiesz określić kiedy jakieś wydarzenie miało miejsce, w tej książce znajdziesz podpowiedzi jak to zrobić.
Co więcej, moim zdaniem, książka ta powinna być tak bardzo kultowa jak 7 nawyków skutecznego działania albo 4-godzinny tydzień pracy. Słowem, wzięło mnie!

3 niesamowite rzeczy o czasie, których się dowiedziałam z tej książki:

 • W mózgu nie ma jedynego ośrodka odpowiedzialnego za percepcję czasu
 • Po odessaniu hipokampu człowiek zatraca możliwość planowania przyszłości i tworzenia wspomnień. Dosłownie żyje chwilą.
 • Organizm jest na tyle cwaną bestią, że nawet jeśli nie mamy dostępu do kalendarza, zegarka, nie możemy obserwować pór dnia, bo ze dwa miesiące mieszkamy w jaskini, to cykl snu i cykl aktywności naszego ciała jest nadal równy 24 godzinom! Niesamowite, nie?

No tak, ale jak to się ma do codziennego życia? Mało kto chce wiedzieć, jakie podejście ma jego mózg do kwestii czasu, KAŻDY chciałby wiedzieć, jak DOBRZE WYKORZYSTAĆ CZAS.

Relacja czas a szczęście

Jestem szczęściolubem i nie mogłabym pominąć tego aspektu książki. Jesteście ciekawie jak myślenie o czasie wpływa na szczęście? Zimbardo również był tego ciekaw i opracował Zimbardo Time Perspective Inventory i zmierzyć nasze zapatrywanie się na przyszłość i przeszłość. Np. jeśli po wypełnieniu kwestionariusza ktoś odkryje dominującą orientację i np. może ona być na przeszłość negatywną i na pozytywną przyszłość, to możemy spróbować to powoli zmieniać, np. zadzwonić do starego przyjaciela i odnowić z nim kontakt itp. Jeśli mamy orientację na negatywną przyszłość, a pozytywną przeszłość (ach, ci nostalgicy!), to z kolei możemy podbudować się, myśląc jak początkowo zakładane negatywne wydarzenia stworzyły naszą pozytywną przyszłość.

Nasza koncepcja przyszłości jest ściśle powiązana z percepcją przeszłości. Jest zatem jasne, że myślenie o przyszłości ma potężny wpływ na nasze działania. Daje nam zdolność przewidywania i wyobrażanie sobie, pozwala formułować plany, ale może też wypaczyć nasze muślenie, sprawiając, że możemy podejmować decyzje, których będziemy później żałować.

Chcesz skutecznie planować swoje zadania? Musisz koniecznie poznać kilka faktów:

Optymistyczne przekonanie, że w przyszłości będziemy mieć więcej czasu, jest fascynujące, bo najwyraźniej nie potrafimy się nauczyć, że to nieprawda. (…) Zachowujemy nieustanny optymizm dotyczący naszych przyszłych „ja”. Bęziemy lepsi, lepiej zorganizowani, będziemy mieć więcej czasu. Wyobrażamy sobie, że za rok staniemy się bardziej konsekwentnymi, metodycznie postępującymi ludźmi, którzy z łatwością wcisną w grafik dodatkowe zajęcia.

Dokładnie! Kojarzycie tę frazę, że człowiek przecenia ilość rzeczy, które jest w stanie wykonać w rok i nie docenia, ile może zrobić w jeden dzień.

Jak zaradzić przeszacowywaniu czasu?

Najlepszy sposób, to zapytać znajomego, ile mu zajęłoby wykonanie takiego zadania. Rozmyślając nad cudzym projektem, bierzemy pod uwagę ile czasu ktoś w przeszłości potrzebował na wykonanie podobnego zadania, jakie czynniki mogą w tym przeszkodzić itd. Jeśli akurat nie możemy poprosić znajomego, warto wykorzystać te strategie i nieco zdystansować się od projektu i zadania.

Planowanie

  1.Twórz listy zadań, priorytety, zjadanie żab – działa i zostało to naukowo udowodnione

  2. Jeśli nie zadowala Cię multitasking, skup się, wykorzystując technikę pomodoro

  3. Bierz na siebie mniej zadań – mamy tendencje do wierzenia, że jeśli tylko przetrwamy ten tydzień, ten projekt, to później będzie z górki i możemy się wziąć za kolejne setki zadań. Tęsknota za idealną i harmonijną przeszłością prawdopodobnie nigdy nie zostanie zaspokojona, a i jeśli nawet, to poczuciem spokoju i odprężenia będziesz w stanie cieszyć się dosyć krótko.Zawsze będzie coś.

  4. Postrzegaj czas jako dar, a ludzi jako tych, których możesz obdarować swoim czasem – myślę, że to skutecznie pomaga nie wykonywać niechcianych i nieobowiązkowych czynności i nie spotykać się z ludźmi, którzy najzwyczajniej na świecie wywierają na nas negatywny wpływ.

  5. Unikaj złudzenia planowania – jest to zjawisko, które występuje, jeśli nie doszacujemy wpływ innych czynników na nasz plan. Np. zakładasz, że całą sobotę przeznaczysz na pisanie pracy magisterskiej. A później wstajesz ciut później, bo to sobota, gotujesz przez kilka godzin pyszny sobotni obiad i ani się obejrzysz, a już wieczór.

  6. Ustalaj realistyczne ramy czasowe dla każdego z zadań: podziel je na mniejsze zadania, zastanów się, ile czasu wam to zajmie i stwórz harmonogram, posiłkując się m.in. tym, ile czasu zajęło w przeszłości wykonanie podobnego zadania, co może przeszkodzić w realizacji planu, czy nie pokrywa się z innym wydarzeniem.

  7. Pamiętaj, w przyszłości czasu nie będzie o wiele więcej, niż w tym tygodniu.

  8. Wyobraź sobie jak po kolei wykonujesz każdy podpunkt z planu. Naukowcy odkryli, że działa to nawet, jeśli chcemy kogoś zachęcić do jedzenia większej ilości owoców (dwie grupy, jedna bez wizualizacji, druga z wizualizacją: jak wybiera, kupuje, niesie do domu i szama te jabłuszka; po eksperymencie druga grupa jadła więcej owoców). Ten podpunkt jest szczególnie ważny dla tych, którzy mają tendencję do planowania, a później całkowicie zapominają trzymać się planu.

   I na koniec mała podpowiedź. Jeśli potrzebujesz oszacować kiedyś coś się zdarzyło, np. kiedy spotkałeś się ze znajomym itd. to jeśli rzecz miała miejsce nie później niż 3 tyg. temu tak na oko, to odejmij jeden tydzień. Jeśli myślicie, że coś się wydarzyło jakieś 3 lata temu, to aby być bardziej dokładnym dorzuć jeszcze z rok.

   To nie koniec wpisów o czasie. Pisałam o nim tutaj (3 sposoby na przyśpieszenie realizacji noworocznych postanowień) i tutaj (o poszukiwaniu kalendarza).
   A także w serii Wykorzystuj swój czas #1, #2, #3.

   Wiesz, że czas zwalnia, kiedy na coś czekasz? Dam Tobie ten prezent w postaci zwolnionego czasu: szykuję niespodziankę na przyszły tydzień. Zgadnij jaką :)

   (via)

   You Might Also Like

   • http://www.blogger.com/profile/10488107011325447471 Aurora

    Rzeczywiście, fascynujące z tym 24 godzinnym cyklem :)

    • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

     Gorąco polecam tę książkę :)

   • http://www.blogger.com/profile/02258480482637643571 Doma

    Dobry cykl postow:) z ciekawoscia przeczytalam rowniez i ten! Mnie ostatnio zalamuje, ze mam…za duzo wolnego czasu a chcialabym miec go mniej;)

    • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

     Nie możliwe, że masz za dużo wolnego czasu! To się nie dzieje naprawdę :D

   • http://pedagog-pomaga-aupair.blogspot.com/ http://pedagog-pomaga-aupair.blogspot.com/

    O ciekawie, chyba rzuce okiem w księgarni przy okazji :)

   • http://www.blogger.com/profile/15666518997335865138 Klaudia L

    Witam Cię, świetna tematyka bloga, bardzo mi się podoba, widać, że dajesz temu serce. Co do książki to ja ostatnio nie potrafię zapanować na jednym zadaniem do wykonania na dzień, totalnie rozkojarzona. Książka chyba dużo będzie kosztować. <br />BLOG JEST ŚWIETNY!

   • http://www.blogger.com/profile/08939781612324955734 Sissi Paris

    faktycznie tak jest…w jeden dzień mam poczucie,że zrobiłam sto rzeczy,a w innym, że nawet jednej nie zdążyłam dokończyć ;-)

   • http://www.blogger.com/profile/13146532796906468227 Agniieszka

    Ja też właście planuje trochę zoorganizować swoje życie :) Najbardziej do mnie dotarła rada ,,Traktuj czas jako dar.&quot;, bo z tym u mnie krucho. Pozdrawiam! :)

   • http://www.blogger.com/profile/01816231432336302358 kudels

    chętnie przeczytam!:))

   • http://www.blogger.com/profile/11474096825565875037 Ola O.

    Świetny post, zaintrygowała mnie ta książka :)