produktywność i rozwój

3x NIE i co z tego wynika

Jakie są trzy zdania, które mogą zmienić Twoją świadomość?
Jestem fanką rzeczy najprostszych: takiego „dziękuję”, historyjek z morałem, przypowieści, dobrego kroju w ubraniach itp. Mój mózg lubi takie rzeczy i może właśnie dlatego tak wiele o życiu nauczyłam się dzięki tym trzem zdaniom.

1. Widuję czasami takich rodziców. Stoją nad tym dzieckiem, głaszczą je po główce i uspokajającym tonem mówią:

 Nie możesz tego zrobić: jesteś jeszcze za mały/mała. Zranisz się, stłuczesz kolano itp.

To naturalne, że dziecko chce czegoś, czego nie może osiągnąć. Problem polega na tym, że dla takich ludzi ty zawsze będziesz zbyt młody/młoda, niedoświadczony, niemądry. Główny problem polega jednak na tym, że jeśli to zaakceptujesz, to po tobie. Skończy się samodzielne myślenie, rozwój. Powitajmy człowieka sterowany zewnętrznie!

2. Szymborska pisała kiedyś, że wiele zawdzięcza tym, których nie kocha. Podobnie ja odkryłam, że wiele zawdzięczam ludziom, których delikatnie to ujmując po prostu nie lubię. Przede wszystkim zawdzięczam im świadomość, że

Człowiek nie jest samotną wyspą, 

a otaczanie się jedynie osobami myślącymi podobnie choć początkowo wiele zmienia in plus, z czasem prowadzi do stanu zachwiania równowagi i otwartości na drugiego człowieka.

3. Ta historia rozbawiła mnie i dzięki temu zapadła w pamięć. Opowiadała o chomiku, może nawet o swoim. O jego zerowej zdolności do przeżycia w warunkach naturalnych. Przyzwyczajony do warunków cieplarnianych, m.in. do tego, że zawsze czyjeś ręce go złapią, wypuszczony na wolność biegnie na oślep.

Nie bądź chomikiem, licz na swoje umiejętności.

Bądź aktywny, działaj! Nikt tego lepiej od ciebie nie zrobi.

 

 

You Might Also Like

 • http://www.blogger.com/profile/10488107011325447471 Aurora

  Jako miłośniczka chomików zawsze się z nimi utożsamiałam ;)

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Hehe, a ich postawa życiowa?

 • http://www.blogger.com/profile/13146532796906468227 Agniieszka

  Zgadzam się! :) Wiele zawdzięczmy ludziom których nie lubimy, którzy zwyczajnie działają nam na nerwy. Ja wyznaję zasadę, że lepiej czasem być samotnym, niż otaczać się wianuszkiem fałszywych przyjaciół.

  • http://kamilbabel.pl/ Kamil Bąbel

   Ciężko mi się zgodzić. Samotność może okazać się dużo gorsza. Lepiej zastąpić fałszywe przyjaźnie, wartościowymi relacjami.

 • Mariola

  A podobno nie lubimy tych, którzy są podobni do nas i posiadających pewne cechy, które negujemy u siebie. Czasami się zgadza…

 • http://pedagog-pomaga-aupair.blogspot.com/ http://pedagog-pomaga-aupair.blogspot.com/

  "adwokat diabła" zawsze motywuje, dlatego Ci którzy "nas nie kochają" także mogą wnieść coś do naszego życia.

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Dosyć trudny ten film, pamiętam, że kiedyś go oglądałam.

 • http://www.blogger.com/profile/09539091489145701316 pawel2121

  Przybywanie z osobami o podobnych zapatrywaniach na niektóre sprawy to przyjemność zwłaszcza gdy dotyczą samorozwoju :-) Wzajemna motywacja to coś co daje mi naprawdę solidnego kopa do działania i powoduje, że aż głupio jest mi na cokolwiek narzekać :)<br />Pozdrawiam Paweł Zielińsk

 • http://www.blogger.com/profile/01232159771355842268 magda na zimno

  Zanotowane. :) Człowiek nie jest samotną wyspą, ale czasami to przypomina więzienie z ogromnym murem. Wszystko tworzymy sobie sami. Zresztą, wszystkie 3 podpunkty są takie.

 • Anonymous

  Przez przypadek (jak to czesto bywa) trafilam na te strone i znalazlam dokladnie to, czego dzis poszukiwalam. Dzieki!

 • http://www.blogger.com/profile/15954912716708298444 JoannaStu

  Ta pierwsza historyjka przypomina mi opowiastkę o słoniu, który jak był małym słonikiem to został przywiązany do pala sznurkiem, z którego nie mógł się zerwać, ale jako dorosły słoń ciągle pamiątał niepowodzenie i nawet nie próbował się siłować z uwiązaniem..