recenzja

Za darmo

Zajmuję się ostatnio świadomym czytaniem. Zdarza mi się przychodzić do biblioteki zupełnie nieprzygotowaną i opuszczać ją nic nie wypożyczając tym razem. Nie muszę już (może niestety) chodzić do bibliotek, w których książki mogę podotykać i wybierać po okładce, przyzwyczaiłam się do elektronicznego zamawiania i rezerwowania. Ciągle oswajam Kindla.

Wracam powoli do czytanie książek nie z mojej dziedziny, czasami nie mogę oderwać się od nich. Ideałem byłoby czytać jedną książkę na dwa tygodnie i właśnie tworzę listę.

W grudniu pisałam o ciekawych książkach o ekonomii, do którego chciałabym wrócić, przedstawiając kolejną z wymienionych wtedy.

Podejrzewam, że budziłam konsternację pytając np. w takim matrasie czy innym empiku, czy jest książka za darmo. Czasami była, kiedy indziej nie było. Co najbardziej zaskoczyło mnie w tej książce pod względem (nie wiem, może różnic kulturowych) to, że Chris Anderson otwarcie pisze, że jego książkę w wersji anglojęzycznej można ściągnąć za darmo, natomiast będzie się starał także o obniżenie kosztów papierowej wersji. W Polsce książka Za darmo okazała się w górnym przedziale cenowym, kosztując ponad 50 zł, drożej niż za Tima Ferrisa z jego 4-godzinnym wszystkim (swoją drogą, też bardzo ciekawa seria książek).

Dlaczego więc cieszę się, że przeczytałam książkę? I po co ją czytałam, skoro nie ma nic za darmo?

Kojarzycie te historie powstawania bloga, kiedy ktoś najpierw dużo czytał, aż w końcu sam postanowił zacząć tworzyć? Anderson podsumowuje to tak:

Taką samą piramidę można przyporządkować informacji. Kiedy już zaspokoimy podstawowy głód wiedzy i rozrywki, robimy się coraz bardziej wybredni, jeśli idzie o potrzebne nam wiedzę i rozrywkę. W efekcie lepiej poznajemy właśnie motywacje. Często zmienia nas to z pasywnych konsumentów w aktywnych twórców,  motywowanych spełnieniem, jakie płynie z twórczości.

 Jeśli kogoś interesują odpowiedzi na pytania:

 1. czy drugi produkt jest rzeczywiście za darmo
 2. co to jest ekonomia daru
 3. jak to jest, że google udostępnia wszystko za darmo, a jest jedną z najbogatszych firm,
 4. skąd się wzięła nazwa Page Rank i Linux
 5. jak twórca Gilette zaczął zarabiać za darmo
 6. ile jest warta gospodarka za darmo
 7. dlaczego czasami robienie czegoś za darmo daje więcej satysfakcji niż dobrze płatna praca
 8. co znaczy, że coś jest zbyt tanie, żeby się liczyć?
 9. jak piractwo wpłynęło na branżę muzyczną
 10. i wiele, wiele innych, to ta książka powinna zainteresować.

You Might Also Like

 • http://www.blogger.com/profile/05368371211225436011 Sonja

  hmmm…nie jestem pewna czy tematyka mi bliska, ale musiałabym na pewno na spokojnie przysiąść, poczytać, pomyśleć, przeanalizować :)<br /><br />no-pain-no-gain-s.blogspot.com

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Cześć,<br />dzięki za komentarz :-)<br />Jesli interesuje cię jak działa internet, dlaczego google jest najbogatszą firmą (jedną z ) i jak mu w tym pomagasz, to tak. Książka opisuje przemiany współczesnego świata, ale wyjasnia też różne rzeczy ekonomiczne i pomaga zrozumieć wiele rzeczy. <br />Polecam!

 • http://www.blogger.com/profile/01816231432336302358 kudels

  ekonomia, ekonomika mediów, to tematy zupełnie mi &#39;niesprzyjające&#39; :)

 • http://www.zycbardziej.pl/ Krzysztof Kozłowski

  Witaj,<br /><br />Świadome czytanie kłóci mi się z przychodzeniem do biblioteki, będąc nieprzygotowanym, ale chyba rozumiem co miałaś na myśli.<br /><br />Zwróciłaś uwagę na inicjatywę zmniejszenia ceny książki, jaką podjął autor. Ciekaw jestem czy nie jest to jakiś trik z jego strony, polegający na zarabianiu na tym, co jest &quot;za darmo&quot;. Byłoby to dość cyniczne podejście do czytelników

 • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

  Krzysztofie, autor nie ukrywa, że książka jest za darmo (ebook angielski), ale za konsultacje jak np. twoja firma może zarobić na za darmo sobie policzy :)<br />Człowiek czasami nie wierzy w uczciwosć tego za darmo, a w książce pokazane są dobre i złe strony tego zjawiska, a także na jakiej zasadzie ono działa.<br /><br />W folderze do przeczytania znajdują się:<br />The craetive training ideas (