recenzja

Książka: Czego dowiedziałam się z książki Projekt szczęście?

Jeszcze w pierwszym wpisie obiecywałam opisać moje źródło inspiracji. I… najwyższa pora. Jestem tutaj z wielu powodów: bo lubię pisać, bo chcę się zmotywować, bo chcę dzielić się z czytelniczkami/czytelnikami tym, co mnie interesuje i kilka innych. Jednak do założenia bloga popchnęła mnie lektura książki Rubin Gretchen Projekt szczęście

Czym urzekła mnie książka Rubin Gretchen?

Przede wszystkim stwierdzeniem: Jestem szczęśliwa, ale mogę być szczęśliwsza” oraz działaniami, które za nim poszły. Autorka opisuje pełnym humoru stylem, miejscami zabarwionym autoironią przemiany swojego życia, czyli swoją walkę ze słabościami i przeciwnościami, a także odnoszone te drobne i te większe sukcesy.
 Matka dwójki dzieci, żona i pisarka postanowiła być szczęśliwsza, nie czekając aż w jej życiu coś samo się zmieni. Najpierw zbadała swój poziom szczęścia, później czytała książki  o szczęściu napisane przez filozofów, poetów, psychologów. Następnie wyznaczyła obszary, w których chciałaby coś zmienić (ten sposób bardzo przypomina metodę coachingową) i po stworzeniu planu zaczęła działać. 
Ta praca u podstaw zaczęła się od poprawy kondycji i zadbania o swoje zdrowie w styczniu, troski o relację małżeńską w lutym, w marcu – sięgaj po więcej, kwietniu – rozchmurz się, maju – z zabawą nie ma żartów, w czerwcu – miej czas dla przyjaciół i innych miesiącach pojawiały się następne postanowienia, z których najbardziej karkołomne – napisać powieść w 30 dni.
Z kolei do mnie najbardziej przemówiły takie postanowienia: o prowadzeniu notatnika wdzięczności, o kupowaniu tylko tego, co jest potrzebne, o pielęgnacji pasji, o posiadaniu radości w sercu. A przede wszystkim chcę nie odkładać rzeczy na później.
I faktycznie, szczęście wydaje się bardziej sprawą indywidualną, niż zapisaną w matematycznym schemacie regułą. Ale co szczególnie inspiruje i zachęca do działania, to fakt, że wszyscy mamy podobne wyobrażenie o szczęściu. Oprócz tego mamy tendencję do odkładania realizacji marzeń na później. A Projekt szczęście pokazuje, że to właśnie tutaj i teraz dzieje się nasze życie.

A tutaj piszę o innych projektach: Projekt szczęśliwy dom

You Might Also Like

 • http://www.blogger.com/profile/18104882948605132063 milu

  Ależ ja wszystkich moich zakupów BARDZO potrzebuję!!! ;)<br /><br />Książki nie czytałam ale czuję, że powinnam nadrobić – zapowiada się dobrze. Swoją drogą, to zastanawiające: jak często głębsze zmiany, stylu życia, sposobu myślenia zaczynają się od postanowień typu: zacznę biegać!? :)<br /><br />Trochę to przypomina przemianę głównego bohatera American Beauty (naprawdę, nie rozumiem czemu nikt

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Nasza fizyczność często po prostu odzwierciedla naszego ducha i nasze myśli. Może dlatego porządkowanie spraw ciała prowadzi do dalszych działań i zmian.<br /> Też nie lubię tego filmu.<br />Dziękuję za komplement.

 • http://www.blogger.com/profile/15188827526860942033 krecona

  Książke czytalam :) Bardzo miła i przyjemna, czyta sie jednym tchem :) Ja z tej ksiązki wyciągnełam dużo dla siebie :) Najbardziej mi się podbało przedmiotowe podejscie do tematu. Bohaterka nie robila wszystkiego od razu, tylko małymi kroczkami dochodziła do tego &quot;szcześcia&quot; :)

 • http://mamcel.wordpress.com/ mamcel

  i kolejna książka, którą muszę przeczytać. Twój opis jest strasznie zachęcający! no nic, trzeba będzie jakoś przeorganizować czas na czytanie :)<br /><br />pozdrawiam<br /><br />lenna

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Książka rzeczywiście bardzo szybko się czyta. Mam nadzieję, że wiele w niej najdziesz dla siebie.

 • http://www.blogger.com/profile/01037737280898465489 Emilia Dreamer

  Wczoraj kupiłam, ale na pewno mi sie spodoba<br />Wpadniesz ?<br />http://dreameremilia.blogspot.com/<br />Dopiero zaczynam kariere na blogspocie, tak więc prosze o wsparice i rady ;)

 • http://www.blogger.com/profile/10524039420328358670 moleslaw

  I kolejna na listę do przeczytania :-)

  • http://www.blogger.com/profile/06382681844146167181 Happier at Life

   Bardzo się cieszę :)